V jednom postu na LinkedIn zaznělo, že se zhoršuje schopnost plné pozornosti. A to až pod schopnosti akvarijních rybek, tedy pouhých 8 sekund. Čím to je způsobované? Moje angličtinářka říká: vaše proč, je vaše jak!

Pozorovatel má poměrně dost možností jak svou pozornost tříštit. Několik až desítek “oken” v prohlížečích, někdy až ztrojené upomínkování na přístrojích. Pokud s někým chatujete (a ne, nemyslím tím společný pobyt v přírodě na chatě) a ten si povídá přes písmenka s dalšími 15ti účastníky, do toho mu přichází SMS, možná i někdo klepe na rameno s kávou, venku houká vlak, to si holt musíte počkat a v průběhu domluvy o něčem, co si chcete domluvit, si třeba můžete:

vyčistit zuby

chatovat

začít mýt okna

začít žehlit

urovnat šuplíky

chatovat

utřít prach

chatovat

přečíst oběžník

telefonovat

chatovat

Na tomto průběhu si můžete všimnout, že doba přerušovaná nám umožňuje spoustu dějů zažít téměř v jednom čase. Jednou rukou pijete kávu, druhou utíráte prach, u toho čtete zprávu a slyšíte zvonek u dveří. Zkuste si to představit. Zkuste si, až budete příště pít kávu u počítače, všimnout si jak chutná. Až budete stát u kopírky a v cuku letu se potkáte s kolegyní, podívejte se jí do očí. Jaká žena je nosí?

Pravděpodobně obsah je totiž to, co přitahuje pozornost. 

Pokud káva chutná mdle, nemáme tu potřebu se na ni zaměřit. Pokud utírání prachu a rovnání šuplíků je rutina, není potřeba je pozorovat. A jak jsou na tom pracovní oběžníky, hovory se starou tetou, letitým manželem, známá cesta do práce?

Jak obsahově plný je váš život? A jaký obsah tvoříte, představujete pro druhé vy?

Dělá nám nepochybně dobře mít pozornost. Vnímáme pozornost druhých, to, že nám naslouchají, věnují nám čas a pozornost, jako pouhou pozornost, nebo je to biologická nutnost? Jak fungují vztahy, které jsou jen povrchní? Jak výkonní a šťastní jsme pokud čteme rychločtením, nebo spíše jen scanujeme tvary písmen? Jak a kdy stihnete rozmyslet, kam směřujete, proč něco říkáte a rozhodujte se tak, jak jste právě rozhodli?

Vaše proč, tedy proč byste se měli soustředit, je vaše jak. Jak (na co) byste se měli soustředit. Mysl je jako reflektor. Dokáže plně vnímat krásu i ošklivost a to jen v omezené míře.

Obsah je ten motor, který živí pozornost? Proč děláme tolik “věcí” najednou?

Nebojte se si vybrat a nebojte se, že propadnete sítem výběru. Vždy je dost času změnit postoj a zaměření.

Děkuji za vaši pozornost 😉

Bára Johanna