Prožila jsem v posledních měsících podivnou situaci, kterou většina lidí zná jako “hledání nové práce”. Ve svém životě jsem dostávala práci tak, že si někdo o mé kvality a ruku řekl, nebo mě někam doporučil, dohodil. Změnila jsem před dvěma lety z vlastního rozhodnutí obor své práce a rozhodla se v něm podnikat. Narazila jsem tvrdě. Finanční rezervu vyčerpala a v posledním uzlovém bodě mého rozpočtu se rozhodla zaměstnat. Abych mohla držet kontinuitu svého rozvoje, byla jsem rozhodnuta se nevzdat a směr svého podnikání přesto uplatnit i v zaměstnání.

Ouha. Vhodná práce najednou i v době proklamované nejnižší nezaměstnanosti záhadně zmizela. Klíčová slova kouč, mediátor na pracovních portálech nefungovala.

Přestala fungovat i sociální síť. Jedinou práci, kterou mi kdo nabízel, byla ta, v které mě znali, nebo která byla v životopisu. Tedy obchodník, marketér, obor pojišťovnictví a vzduchotechnika.

Co dělat? Začala jsem psát přímo na firmy, psát na HR oddělení, motivační dopisy měly spousty variant a přesto mě na pohovory nikdo nechtěl. Buď jsem byla překvalifikovaná, nebo mimo obor.

Sakra. Začala jsem si připouštět variantu, že v realitě, která je, mi asi nezbude než vzít práci, kterou jsem už dělala a v oboru. Jako když bych se nikam neposunula, nezískala nové zkušenosti, “papíry”, vzdělání. Prostě škatule, nálepka a hotovo fertig. V době, kdy zaměstnáváním hýbá příkaz mysli Out of box, já byla out. Ale trochu nesmyslně.

A pak jsem měla kliku. Uvědomila jsem si, že mohu pracovat jako obchodník, ale v nově zvoleném směru a to vzdělávání dospělých. A tak pokračuji v staré profesi s novými znalostmi a v mém vytouženém směru mého rozvoje.

A jaké, že je z toho poučení?

Že lidi okolo vás jsou důležití. Důležitější je to, co o sobě víte.  Co sdělujete ostatním o sobě vy sami. Jakou osobní značku si vytvoříte, jak pevnou sociální síť plnou opravdových vztahů si okolo sebe vybudujete, na tom záleží. Aby vaše kroky mohly být svobodnější při rozhodování kam dál a nerozhodoval o vás jen papír s názvem CV a historie.

Jak se díváte na osobní značku a záchrannou síť lidských vazeb v době hledání zaměstnání vy?