“Navrch huj, dole tfuj” říkala mnohá babička. Myslelo se zřejmě to, že pod čistými svršky bylo špinavé prádlo. Nebo pod úsměvem se skrývalo pohrdání? 

V knize Zen jsem objevila tuto myšlenku: “až obsah džbánu dává smysl obalu“. Jako lidské tělo. To dává smysl až při aktivaci vyšších principů ducha.

Již před dlouhými časy jsem při sportu přišla na to, že adreanalin dělá lepší náladu. A až další poznání a životní situace mi umožnila nahlédnout, že nejen při sportu lze zažívat adrenalinovou jízdu. To vše mě velmi podněcovalo ke studiu lidského fungování. Dcera se svalovou dystrofií, byla jakoby výsměchem mému “gumičkování” po posilovnách. Ale dnes to vidím jinak. Přivedla mě k mnoha myšlenkám a postupům, které pomáhají nejen mě, ale i jiným.

Dovolím si tu zmínit ještě jednu knihu. Název má příšerný, ale stojí za přečtení i zavedení principů do života.

Příští rok o rok mladší. Autoři Chris Crowley a Henry S. Lodge, M.D. Jeden starý pacient a jeho internista napsali knihu o zvyšování kondice po 50tce. A napsali ji pro ženy a pak také pro muže. Doporučuji si přečíst oba díly, dnes jen vypíši Harryho pravidla na spokojené a plně funkční stáří. Jak říká můj kamarád akupunkturista: “nikdo neví jak tu bude dlouho, ale být tu dlouho zchátralý, to je holka fakt na hovno”.

Kdo tedy by chtěl být padesátnicí a taky tak vypadat, sportovat a tančit i po osmdesátce?

  1. šestkrát týdně až do konce života cvičte
  2. čtyřikrát týdně až do konce života provádějte pořádně aerobní cvičení
  3. dvakrát týdně až do konce života pořádně silově trénujte s činkami
  4. utrácejte méně, než vyděláte
  5. přestaňte jíst nesmysly!
  6. starejte se.
  7. udržujte kontakty a vztahy

Proč, jak a nač tohle vše dělat se achází právě v té knize. A žádné výmluvy! Zchátralé tělo není žádná povinnost daná věkem ani postižením. V Rehafitu to vědí a vy už teď také.

Každý může..aspoň trochu 😉

Vím jak je to těžké, a často to bolí. A navíc na to není záruka. Co ale třeba mě pomáhá jsou pozitivní vzory. Například 68 děděk v neoprénu ve řvoucím moři na kitu, nebo 71 letá bába na kole. Tihle lidé jsou usměvaví, mají dobré vztahy s rodinami i přáteli.

A jsou svým způsobem pořád krásní.

 

S láskou držím palce, jsem v tom s vámi! Které body už máte v krvi?