“Bylo to, jako by máma měla dvě tváře-pořádala pro mne narozeninové oslavy, někdy chodila na školní akce, dokonce se dokázala chovat hezky k mým kamarádkám. Ale pak měla ještě tu druhou stranu.” “A ta byla jaká?” ptá se terapeutka.  Jako malé děti zažíváme s “mámami” všemožné situace. Jisté dnes již je, že mámy nás tvoří a uvádí do světa vztahů. Před časem se mi na doporučení mé terapeutky dostala do ruky kniha, která je léčivá. Pro dcery a tím i pro matky. Chcete se objektivně podívat na to co JE? Zpochybňujete často sebe a své vnímání? Pojďme nahlédnout do knihy Matky, které neumí milovat (návod na uzdravení pro – zraněné-dcery), Susan Forward Ph.D.

Stává se pravidelně, že vás vaše matka:

  1. ponižuje, nebo kritizuje?
  2. z vás dělá obětního beránka?
  3. přisluhuje si zásluhy, když se něco podaří a obviňuje vás, když se nedaří?
  4. chová se k vám, jakobyste nebyla schopná rozhodovat se sama za sebe?
  5. pro ostatní je okouzlující, ale když jste s ní, je najednou chladná?
  6. se snaží vás vás zastínit a strhává pozornost na sebe?
  7. flirtuje s vaší drahou polovičkou?
  8. se snaží žít svůj život skrze vás?
  9. dalších 6 bodů si můžete přečíst v knize a stojí za to

Odpovědi ano jsou jasným znamením, že vaše matka překračuje hranice.

Ptejte se samy sebe. Stávalo se, že..?

Protože, jestli například váháte, zda vás matka miluje a stydíte se za to, že možná ne, nebo pokud se neustále snažíte získat uznání, pak je velmi pravděpodobné, že žijete život se zraněním. Je velká naděje na uzdravení. Vás a vašeho vztahu k matce. Nikdy není pozdě začít pracovat na spokojeném žití.

Provedu vás úskalími a dodám odvahu. Dokázala jsem to já, dokážete to i vy. Protože jak říkala jedna moje šéfová: i květák je jen dobře trénované zélí 😉