Svět je zrcadlem našich myšlenek a z nich pocházejících činů. Čtěte pomalu. “Mám narozky a válím se v pelechu. Je bílý den, který jsem začala tím, že jsem se probudila až v 9,30.” 

Součástí čtení tohoto článku je předpoklad, že si vezmete tužku a papír a budete si zapisovat myšlenky, které vám budou vyskakovat v hlavě. Máte? Můžete číst dál, a pročtete se k trikům 😉

“Jen si tak sedím zachumlaná v peřinách a na stolku mám kávu, v ruce talířek s dortem a přemýšlím si o včerejší oslavě. Pak chvíli přemýšlím o tom, co budu dnes dělat, jestli vůbec něco. Pak mi napadne se mrknout na FB. Chvíli odpovídám na gratulace. Pak si udělám dvě lekce angličtiny a zase chvíli odpovídám na gratulace. Pak mi napadne otevřít email, vyzobnu ty gratulace a odpovím. Uplynou dvě hodiny jako nic, a mě se stáhne žaludek. Sakra! Je sice neděle, ale já tu ležím jak kravskej hnát. Jsem nemocná, nebo co, abych tady tak polosedě nic nedělala?”

Pozoruji své tělesné projevy, které reagují na vyčítavé myšlenky v mé blonďaté hlavě. Kdo to tady v té hlavě na mě křičí? Jaký je to hlas? Kde jsem ho už slyšela? Jsem to já? A proč? Co je špatně na tom v neděli, nebo kdykoli jindy, si pohovět?

Také na sebe křičíte? 

Dnes už na sebe občas jen tak pokřiknu. Ale nebylo to tak vždy. Mám za sebou dlouhé, velmi dlouhé období, kdy jsem byla bičována vlastním vnitřním hlasem k “činnosti”. A to je důležitý moment. Uvědomit si ve chvíli, kdy dojde k “nutkání k činnosti”, jestli to je jen nutkání, zvyk, nebo skutečnost, na kterou je potřeba reagovat.

Jak se tak leknu toho stažení žaludku, tak mi dojde, že je čas prozkoumat své myšlení o tom, co právě dělám, nedělám.

Například z dětství, které bylo plné přesunů, povinností a odpovědnosti, mi zůstalo do dospělosti několik zvyků. Stále se někam přesouvat, mít povinnosti a také pocit odpovědnosti. Za své mladší bratry, udřenou mámu, svoje psy a myši, kytky a zeleninu na záhonech. Naložila jsem si cokoli, jen abych vyhověla, abych mohla proplout světem pochválená, milovaná a přijímaná.

Tyto zvyky mě dokonce velmi dobře chránily. Umím vzít za práci, domluvit se s lidmi, mám organizační talent a je na mě spoleh. Obvykle zvládnu to, co jiní nezvládají. Jsem v jejich očích hrdina, tedy Hrdinka.

No, ale má to háček. Spíš hák zvící kotvy z Titaniku. Nejdřív jsem si komplikovaně zlomila zápěstí a to kvůli pasivní agresi. Chtěla jsem ukázat, jak jsem skvělá a šla přes “hranu”. Pak mi vyhřezla plotýnka z přepracování. Úrazy, které mne spolehlivě zastavily a hlavně mě naučily odpočívat. Být líná, nezodpovědná. Prostě jsem několik týdnů až měsíců ležela mocně nemocná a navíc závislá na druhých. A už vůbec žádná hvězda, natož hrdina. A nemohla nic. Vztekla bych se. Lítost, obavy. Houpačka myšlenek a emocí. Od otupělosti k agresivní sebedestrukci. Například v podobě nerespektování rehabilitace.

Najít tak trik, který by uměl vypnout myšlenky, které nás bičují,trápí!

Postupně jsem prací na myšlenkách svých  i lidí v mém okolí, začala přicházet na to, že mohu přeladit nejen to rádio, které mám v hlavě, ale i si odpočinout. Nemyslet. Prostě jsem připustila, že jsem asi “líná” a občas si to zařídím a poležím si. Pro každého je “lenost” něco jiného, ale připustit si své domnělé (výchovou vnucené) nebo skutečné vlastnosti a charakterové uspořádání, je léčivé pro každého a v každý čas.

Co je nemyšlení? Pro každého něco jiného, například:

 1. koncentrovat se na cíl
 2. vypnout myšlenky
 3. vytvořit si čas a prostor a koukat jen na nebe
 4. tvořit a necenzurovat se
 5. jen být
 6. ulevit tělu i duši
 7. být efektivní
 8. nebát se
 9. radovat se
 10. pochopit

Jaké jste si doteď zapsali myšlenky?

“Soudili” jste sebe, nebo mne, když jste si představovali  jak “jsem líná”? A co s nimi teď? Můžete provést vlastní průzkum.

Možné otázky:

 • Je to pravda? Co o tom vím ještě?
 • Kdy nejdříve a v jaké situaci, jsem tuto větu slyšela?
 • K čemu mi nyní tato myšlenka slouží a dělá mě radostnější?
 • Čí je to věc? Je to opravdu moje odpovědnost?
 • Co mu udělat jinak? Mohu “to” ovlivnit”?
 • …otevřené otázky vedoucí k pochopení situace

Poznáním, pochopením sebe i druhých, dojde k uvolnění strachu z neznámého a možnost přijmout aktivně řešení vzroste.

Chcete více proniknout do schopnosti přeladit své vnitřní rádio a užít si lenost, nebo odpočinek? Být užitečnější pro sebe i své blízké?

Srdečně vás zvu jak na individuální koučování, tak na jednodenní workshop The Work, kde se efektivně naučíte porozumět svému tělu i myšlenkám, emocím.