Jizvy na těle bereme jako nutnou součást uzdravení. Že však máme i jizvy duševní, které nejsou vidět a tak nemohou být cestou i známkou uzdravení, o tom se ví málo. Jak taková duševní jizva vypadá a jak se projevuje? Co s ní?

Dá se říci, že máme v podstatě strach dvojího druhu. Ten co nás vybudí a ten co nás utlumí. V každém případě, pokud je strachu moc, nebo často, změní nám vnímání reality a také nás naučí se mu buď vyhnout, nebo ho překonat. Doposud nic, co by člověk neznal z běžně dostupných textů na netu, v knihách.

Čeho jsem si všimla je reálné uložení strachu do pohybového aparátu těla. Leknete se, stáhne se vám žaludek, nahrbíte se, opotíte, zatnete čelisti, začnete mělce dýchat. Časem vám masér/ka řekne “vy máte úplně tvrdá záda”. A to vám ještě nesáhla na nohy. Duševní jizva tak nejenom, že se projevuje jako způsob chování, který po odeznění strachu bývá nefunkční, ale také nepozorovaně zkracuje vaše svaly, namáhá a opotřebovává klouby, někdo možná skřípe zuby. Máte často pocit, že nestojíte za nic, že nemáte pod kontrolou svůj život, že zkrátka vesmír je spíše nepřátelský? Pravděpodobně se jizvíte víc a víc. C s tím?

Bohužel neurovědy říkají, že postoj ke světu se částečně dědí a tak své melancholické já úplně nepřecvičíte. Kdo by to ale vlastně chtěl, když bez strachu můžete žít pohodlně svůj temperament? Jak?

  1. Vnímejme své tělo a dech. V tom vám mohou pomoci pravidelná cvičení soustředění mysli, dechová cvičení, všímavost tzv. mindfulness
  2. Vnímejme kriticky realitu. Podrobujte sdělení rozboru zdrojů. To co se jako pravda tváří, pravdou být nemusí. Méně sdílet neověřená fakta je lepší varianta jak sobě i druhým přestat způsobovat strach a z něj plynoucí jizvy. Pravda, dobro a užitečnost, je stále platné tzv. Sokratovo síto sdílení informace.
  3. Protahujme své tělo a zapřáhněme ho do práce. Fyzická práce, kontakt se zeminou, pískem, rostlinami, zvířaty, lidmi je léčivý. Uvolňujme lýtka, záda, krční partie, uvolňujme jazyk, oči. V tom je jedinečná jóga, nebo strečinková cvičení. Staňte se dobrovolníkem, jedno kde, v hospicu, nebo na farmě.
  4. Berme život s láskou a humorem. Najděme si čas na nadhledové aktivity, sdílejme s lidmi pozitivní události dne. I sebemenší. Bohužel tragédie máme radši, ale pokud nechceme být v kolečku strachu neustále, máme to pod kontrolou. My sami jsme strůjci svého postoje k světu a událostem v něm. Pokud na událost nemám vliv, jemně přesměrujte své aktivity na to, na co vliv máte. Třeba vaření, zavolejte kamarádce, dojděte se psem ven.
  5. Dopřejme si klid, jídlo, ticho, spánek v co nejhojnějším množství. Vyhněme se alkoholu, drastickým zprávám v televizi a na netu. Zastavme drby.
  6. Mluvme o svém strachu v bezpečí. To že si budeme psát deník, nebo mluvit se sousedkou o svém pocitu strachu vám může pomoci se uvolnit. Ještě větší službu si prokážeme, když si najmeme odborníka, terapeuta, kouče. Ten vás úskalími zahlcujícího strachu provede bez jizev a pomůže s novými postoji k životu. K životu bez zahlcujícího strachu.

Pokud byste chtěli zažít emoční kineziotaping, koučovací, hladivé terapeutické sezení, jsem vám k dispozici. Na ceně se vždy domluvíme předem. Úvodní hodina koučování je vždy zdarma. Na Velikonoce 2022 jsem pro vás připravila program, který jizvy léčí a pomáhá s prevencí.

Aktualizace po 22.2.2022, pokud prožíváte velký strach, úzkost, jste soustavně tzv. v prdeli a nespíte, možná je čas na Riaps. Nepodceňujte svou psychiku, nejsme připravení na tragedie tohoto typu.

Přeji vám pružná těla i mysl, jemné vnímání a klid v duši, slunce v  nůši 😉

 

Bára Johanna